Zdají se vám domácí čistírny odpadních vod hodně drahé? Existuje vůbec nějaká alternativa? Nebo máte chatu a tolik splašků pro čistírnu určitě nebudete mít? Pak je pro vás nejvhodnější jímka neboli žumpa. Je to vodotěsná bezodtoková nádrž, z níž se splašky musí pravidelně odčerpat a vyvézt do městské čistírny odpadních vod nebo jinak zpracovat. Jímky bývají z betonu, sklolaminátu nebo z plastů. Plastová jímka je nejlevnější a plně vyhovuje menší produkci odpadních vod například na chatě, chalupě, případně v rodinném domku. Plastová jímkase používá nejen pro jímání splašků, ale jako retenční nádrž na dešťovou vodu, požární nádrž či jako kalová jímka. Podívejte se na naši nabídku.
Plastová žumpa není napojena na obecní kanalizaci a plní funkci zadržovat splašky a zabránit jejich průsaku do okolí. Instaluje se do země a přístupná je pouze otvorem s uzavíratelným víkem. Má různou nosnost a pevnost podle toho, zda se přes něj bude jezdit nebo jen chodit. Plastová jímka, která slouží pro fekální odpad, musí být odvětrána. Jímky, které slouží pro zachycení dešťové vody, mohou být napojeny na obecní kanalizaci nebo jsou určeny pro čerpání užitkové vody pro WC, k zalévání zahrad, skleníků, kropení kurtů či jiné účely.
Plastová jímka se někdy zaměňuje za septik, ale ten má jinou konstrukci. Septik určený pro biologické čištění odpadních vod má obvykle tři vodotěsné komory, kde se usazují sedimenty, které se musí samostatně vyvážet. Kdysi stačilo, že částečně vyčištěná voda se mohla vypouštět do půdy, což nyní předpisy nedovolují. Dalším stupněm biologického čištění u septiku je zemní filtr, například pískový nebo kořenový. Ale ani poté nemůže být voda volně vypouštěna do půdy, záleží totiž na tom, zda byla opravdu zbavena nežádoucích látek. To může určit až odborný posudek.
Plastové jímky neboli plastové žumpy lze podstatně snadněji uvést do provozu než například septik. Jímky nepotřebují povolení k vypouštění odpadních vod, stačí jen povolení ke stavbě. Jen je nutné zvolit správný objem. Uvádí se, že u trvale žijících obyvatel, kteří využívají jímku nebo žumpu s odvozem fekálií, je produkce odpadních vod zhruba 80 litrů na osobu a den. U lidí s dočasně omezeným pobytem, například chatařů a chalupářů, kteří mají žumpu, je produkce odpadních vod asi 20 litrů na osobu a den.
Plastové jímky neboli žumpy mají nesporné výhody v tom, že jejich stavba je jednoduchá, nevyžadují složité povolování a pravidelnou kontrolu, jsou levné a nepotřebují žádnou údržbu. Musí se jen pravidelně vyvážet. Nabízíme plastové jímky a žumpy kruhové, oválné a hranaté. Jsou i jímky samonosné, které se nemusí obkládat betonem. Vyberte vhodný typ a objem z naší nabídky.
Veškeré výrobky jsou certifikovány a je na ně vydáno stavební technické osvědčení. Použitý materiál odpovídá ČSN a je certifikován hlavním hygienikem ČR. Veškeré výrobky jsou testovány hydrostatickou zkouškou.
Datum vložení: 17.02.2019
Připravujeme pro vás nabídku samonosných nádrží o základním objemu 1000 -7000 L s...
Číst celé >Datum vložení: 09.08.2012
Na For Archu pro Vás máme připraveny výstavní slevy na